За рішенням Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) щорічно, починаючи з 1988 року, 31 травня у всіх країнах світу відзначається Всесвітній день без тютюну.

За даними ВООЗ щорічно від «тютюнової епідемії» в світі помирає близько 6 мільйонів чоловік (з них понад 600 тисяч, які не є курцями, вмирають через вплив вторинного тютюнового диму). При відсутності заходів до 2030 року ця цифра виросте до 8 мільйонів чоловік.

У тютюновому димі присутні більше 4000 хімічних речовин, 250 є фармакологічно активними, токсичними, мутагенними (тобто накопичуються в організмі), а понад 50 – канцерогенами.

Куріння призводить до виражених патологічних змін всіх внутрішніх органів і систем – органів дихання, серцево-судинної системи, шлунково-кишкового тракту, сечостатевої системи:

урці в 2,5 рази частіше хворіють на респіраторні захворювання,люди, що випалюють пачку на день, у 20 разів частіше хворіють на рак легень, порівняно з тими, хто не палить;

– захворюваність раком підшлункової залози в 2-5 разів вища, ніж серед тих, хто не палить;

– запеклий курець має втричі більшу ймовірність дістати серцевий напад. У середньому пульс курця на 10-20 ударів на хвилину частіше за пульс некурця, а це значить, що за рік серце курця робить на 5-10 мільйонів скорочень більше, ніж серце некурця;

– ті, хто полюбляє цигарки, хворіють раком губи, язика, рота, гортані, стравоходу і сечового міхура;

– виразки шлунку в курців зустрічаються частіше і важко піддаються лікуванню;

– паління притуплює смакові та нюхові відчуття, веде до передчасного утворення зморщок на обличчі. Крім того, деякі дослідження довели неспри­ятливий вплив на слух;

– особливу небезпеку становить куріння жінкам в період вагітності і грудного вигодовування – високий ризик самовільних абортів, передчасних пологів, народження дітей з вродженими аномаліями і, в багатьох випадках, з низькою (<2500 г) масою тіла, відставання дитини після народження у фізичному і розумовому розвитку. Новонароджені діти батьків-курців   мають удвічі більше шансів за­недужати пневмонією чи бронхітом на першому році життя. Діти батьків-курців, страждають на захворювання дихальних шляхів удвічі частіше, ніж їхні ровесники з родин, де не палять;

У випадку будь-якого захворювання ймовірність смерті в курця вища на 70%, ніж у некурця.Паління збільшує смертність на 86% у віковій групі від 35 до 44 років і на 52% у віковій групі від 45 до 54 років.Доведено, що якщо людина палить в день від 1 до 9 сигарет, то скорочує своє життя (в середньому) на 4 роки в порівнянні з некурящими; якщо курить від 10 до 19 сигарет, то на 5 років; якщо викурених 20 до 39 сигарет – на 6 років.

Смертельна доза для дорослої людини міститься в одній пачці сигарет, якщо її викурити відразу, а для підлітків – півпачки.

Причиною 19% усіх пожеж з людськими жертвами є цигарка.

Пам’ятайте, куріння тютюну викликає психологічну і фізичну залежність і призводить до непоправних негативних наслідків для організму.

Ніколи не пізно позбутися від цієї шкідливої звички – зберегти своє здоров’я, здоров’я своїх дітей і оточуючих! Будьте здорові!

Всесвітній день без тютюну