У Сумах надання наркозалежним замісної підтримувальної терапії (ЗПТ) та створення кімнат зменшення шкоди стали частиною комплексної стратегії, що підвищить рівень безпеки у місті.
Для цього Сумська міська рада, Сумський відділ поліції та громадська організація “Студія правових та соціальних досліджень” підписали Меморандум про партнерство. Він зосереджений на тому, що люди, хворі на наркозалежність, є важливим компонентом громадської безпеки. Водночас вони мають отримувати належне лікування, яке сприятиме їх ресоціалізації.
У будівлі КНП СОР “Обласний клінічний медичний центр соціально небезпечних захворювань” працює кабінет ЗПТ для тих, хто хоче відмовитися від вживання ін’єкційних наркотиків. Із 3450 офіційно облікованих сумчан, які мають наркозалежність, 270 щоденно відвідують кабінет, аби прийняти призначену наркологом безпечну дозу ліків.
Наркологи вказують, що впровадження ЗПТ знижує кількість повторних звернень наркозалежних до стаціонару. Адже у пацієнта, який стабільно отримує препарати замісної терапії та не зловживає забороненими наркотиками, немає різких перепадів настрою та асоціальної поведінки, викликаної сидромом відміни. Таким чином пацієнт переходить у стан стійкої ремісії, коли він повністю відмовляється від вживання наркотиків, залишається тверезим і працездатним.
Від підписання Меморандуму про співпрацю поліція, у свою чергу, очікує зменшення кількості дрібних злочинів, які люди вчиняють через залежність від наркотиків. Проте, одним із найбільших плюсів взаємодії є практика серед поліцейських перенаправлення затриманого наркозалежного до наркодиспансеру.
У цілому, наркозалежний, який перебуває під наглядом лікарів, медсестер, психологів і соціальних працівників, має кращу якість життя. Він починає бути корисним собі, своїй сім’ї та суспільству – отримує шанс на нормальне життя. Водночас в громаді знижується рівень упереджень стосовно споживачів наркотиків та зростає рівень безпеки.

Сумську безпекову ініціативу опублікували у збірці “Community Policing”: Проактивність. Діалог. Спільнодія”