До найбільш відомих символів медицини та фармації можна віднести наступні: змія; змія, що обвиває посох Асклепія-Ескулапа; змія, що обвиває чашу; дві змії, що обвивають жезл Гермеса-Меркурія; анк Імхотепа; серце на долоні; краплі крові та ін. Таким чином, в історичній традиції змія завдяки своїй мудрості була головним символом медицини та фармації протягом всього існування земної цивілізації.

Кадуце́й, кадуке́й (лат. caduceus) – у греків та римлян жезл оповісників волі богів, атрибут Гермеса (Меркурія), що володів здатністю примиряти. Мав форму палиці, обвитої двома зміями, або крилатої палиці, виготовлявся з маслинового або лаврового дерева і вважався символом недоторканності. Особлива паличка, як жезл промовців, вісників та парламентарів відома у багатьох народіву стародавніх греків та римлян, у скандинавів, індіанців Канади, а також у Польщі, Литві та Білорусі. Кадуцей гарантував своєму хазяїну недоторканність.

У стародавньому Римі кадуцей став атрибутом бога торгівлі Меркурія і замість палички, обвитої виноградною лозою (символ миролюбства), став зображуватись як паличка, обвита двома зміями: бо торгівля вважалась справою мудрою і в той же час потребувала пильності.

В алхімічній символіці кінцева речовина, гомогенне та добре приготоване, філософський Меркурій. В тантризмі дві змії, обвивші, центральний стовп,стародавній герметичний символ, який ілюструє основне положення ефірної фізіології. Висхідні зміїні енергії породжують вихор енергії, що перетворює всю людину.

З 19 століття зображення служить у низці країн, наприклад, у США, символом медицини. В окультизмі вважається символом ключа, що відкриває межу між тьмою й світлом, добром і злом, життям і смертю (саме із цим значенням, імовірно, зв’язане використання як символ медицини). У християнстві кадуцей стає атрибутом БогоматеріСофії, з ним Її можна бачити в православній іконографії. Відома, наприклад, ікона Софії Новгородської. На стародавніх іконах Вона в правій руці завжди тримає скіпетр (кадуцей), тобто довге біле із загостреним кінцем ратище.

Келих Гігеї (поширенішекелих Гігіеї)один з символів фармації. Гігея була старогрецькою богинею здоров’я і дочкою Асклепія і Епіони чи Афіни. Символом Асклепія є посох зі змією, обвитою навколо нього; відповідно, символом Гігеї є кубок або чаша зі змією, що обвиває її ніжку і звисає над фіалом. Гігіею зображували у вигляді молодої жінки, що годує змію з чаші. Ці атрибути, чаша і змія, склали сучасний символ медицини.

Оксана Бойченко – юрисконсульт

комунального некомерційного підприємства Сумської обласної ради «Обласний клінічний медичний центр соціально небезпечних захворювань»

Символи медицини