З метою оцінки рівня стигми людей, які живуть з ВІЛ, в Україні розпочато проведення дослідження «Показник рівня стигми людей, які живуть з ВІЛ – Індекс Стигми». Дане дослідження проводить Благодійна організація «100% ЖИТТЯ» шляхом опитування людей, які живуть з ВІЛ.

Мета дослідження – вивчення досвіду людей, які живуть з ВІЛ, перш за все їх проблем, пов’язаних зі стигматизацією та дискримінацією. Дане дослідження проводиться в різних країнах світу за єдиною методикою. На сьогоднішній день таких країн вже більше 100. Подібні опитування вже проводилися в Україні в 2010, 2013 і 2016 роках, тому другою метою даного опитування є вивчення змін, які відбулися в плані дотримання прав людей, які живуть з ВІЛ в Україні за останні 10 років.

Сумська область також залучена до проведення даного дослідження. Тому, кожна ВІЛ-позитивна людина, може долучитися до даного дослідження та пройти опитування з дотриманням конфіденційності інформації звернувшись до відділення профілактики і боротьби зі СНІДом КНП СОР «Обласний клінічний медичний центр соціально небезпечних захворювань» (м. Суми, вул. Білопільський шлях, 22, тел. (0542) 701-984, (0542) 701-989.

Завдяки проведеному дослідженню буде зібрана інформація, яка сприятиме зусиллям регіональних і міжнародних організацій щодо зниження пов’язаної з ВІЛ стигматизації та дискримінації і, в кінцевому рахунку, поліпшення життя всіх людей, які живуть з ВІЛ.

Довідково:

Минуло понад 30 років, відколи було діагностовано перший випадок інфікування ВІЛ, але пов’язані з ВІЛ-інфекцією стигма і дискримінація залишаються значною проблемою. І, напевно що, кожна ВІЛ-позитивна людина у своєму житті стикалась з такими явищами.

Нажаль, багато людей мають викривлене і неправильне уявлення про ВІЛ-інфекцію та СНІД. Хибні думки щодо шляхів передачі вірусу викликають острах, який призводить до стигматизації та дискримінації.
Стигма – це соціальний стереотип, який відображає упереджене ставлення оточуючих до окремих осіб, груп людей або, навіть до самого себе на підставі реальних чи приписуваних їм якостей. Найпоширенішими формами стигматизації є плітки, образи, переслідування або погрози в усній формі.

Дискримінація – це стигма, що стала дією. Це навмисне обмеження прав частини населення, окремих груп чи індивідів за певною ознакою. У випадку з ВІЛ/СНІДом це стосується людей з підтвердженим або приписуваним ВІЛ-позитивним статусом. Форми дискримінації: людину звільняють з роботи, не надають належної медичної допомоги, дитину виключають з дитячого садочку або школи тощо.

Стигма і дискримінація, пов’язані з ВІЛ-інфекцією, створюють суттєвий бар’єр для ефективної боротьби з ВІЛ/СНІДом. У масштабі держави стигматизація і дискримінація призводять до втрати контролю над поширенням епідемії через побоювання людей, що стане відомо про їх причетність до проблеми та їх зарахують до стигматизованої групи.

Стигматизація і дискримінація, пов’язані з ВІЛ/СНІДом, впливають на самосвідомість людей з ВІЛ/СНІДом, викликаючи у них депресію, занижену самооцінку і відчай. Страх відчуження є причиною того, що ВІЛ-позитивні люди не звертаються за допомогою до установ охорони здоров’я і не проходять курс лікування. Багато людей, не знаючи, що у них є ВІЛ-інфекція, бояться пройти тестування через стигму, яка існує щодо ВІЛ-позитивних людей.

Тому, в котре хочемо нагадати та поінформувати, що ВІЛ передається через біологічні рідини організму – кров, сперму, піхвовий секрет і грудне молоко.

Передача ВІЛ може відбуватися такими шляхами:
– незахищений статевий акт з інфікованим партнером;
– від матері до дитини під час вагітності і пологів (якщо не дотримується режим профілактики) або через грудне вигодовування;
– через кров (переливання інфікованої крові, пересадка інфікованих органів чи тканин, при спільному користуванні зараженим ін’єкційним інструментарієм).

ВІЛ не може передаватися через випадковий фізичний контакт будь-якого типу, як, наприклад:
– поцілунки, обійми, рукостискання;
– укуси комарів чи інших комах;
– кашель, чхання, плювання;
– спільне користування туалетом або умивальником;
– використання посуду або споживання їжі та напоїв, яких торкалася людина, інфікована ВІЛ.

Дослідження «Показник рівня стигми людей, які живуть з ВІЛ – Індекс Стигми»