Прийняти свідоме рішення про проходження тесту на ВІЛ і взнати свій ВІЛ-статус – обов’язок кожного відповідального громадянина в умовах епідемії ВІЛ,адже ранній початок лікування ВІЛ-інфекції врятує не тільки чиєсь окреме життя, але й зупинить передачу вірусу далі. Справа в тому, що у ВІЛ-позитивної людини, яка приймає антиретровірусну терапію, знижується рівень вірусного навантаження в організмі і ймовірність передачі ВІЛ від такої людини до здорової стає дуже низькою.

На сьогодні, послуги з консультування і тестування на ВІЛ (далі – КіТ) надаються в усіх закладах охорони здоров’я області. Згідно діючого законодавства України обов’язковому лабораторному дослідженню на наявність ВІЛ-інфекції підлягає лише кров (її компоненти) отримана від донорів крові (її компонентів) та донорів інших біологічних рідин, клітин, тканин та органів людини.Переливання крові (її компонентів), а також використання інших біологічних рідин, клітин, органів, тканин у медичних цілях дозволяється лише після обов’язкового лабораторного дослідження крові донорів на ВІЛ-інфекцію.

Усі інші категорії населення тестуються на ВІЛ лише за добровільною згодою, у тому числі і анонімно. Людина може звернутися за послугою КіТ як самостійно, так і ця послуга може бути запропонована їй за ініціативи медичних працівників за епідеміологічними та клінічними показаннями.

Процедура проведення аналізу на ВІЛ-інфекцію є однаковою незалежно від того, здається кров анонімно, чи ні. Спочатку заповнюється інформована згода на проходження тесту на ВІЛ (із зазначенням імені або без нього), потім відбувається звичайний забір крові з вени (якщо тестування буде проводиться методом імуноферментного дослідження) або з пальця (якщо для аналізу використовується швидкий тест). Весь інструментарій, який використовується, є стерильним та одноразовим.

Перед проведенням аналізу обовязково проводиться дотестове консультування, під час якого оцінюються ризики передачі ВІЛ, надається інформація про суть аналізу і які результати можна отримати даним методом.

Результати аналізів готові, здебільшого, за 2-3 дні (при використанні ІФА-методу дослідження) або через 10-15 хвилин (при використанні швидкого тесту).

Процес тестування полягає у виявленні антитіл, які виробляються організмом у відповідь на проникнення вірусу.Переважно, вже через три місяці після того, як вірус потрапить у кровотік, в організмі людини накопичується та кількість антитіл, яку може виявити імуноферментний аналіз та/або швидкий тест.

У разі отримання негативного результату необхідно буде розібратися, чи це дійсно означає відсутність вірусу в організмі, чи треба повторити аналіз за 4-6 тижнів, так, як ВІЛ-інфекція має «період серонегативного вікна». Це коли вірус в організмі людини вже є, але результат аналізу ще цього не відображає.

Якщо тест дав позитивний результат, обов’язково людині пояснюють, що «це не вирок, і з цією хворобою можна жити повноцінним життям, за умови отримання антиретровірусного лікування та систематичного і періодичного спостереження у лікаря».

Усі заклади охорони здоров’я, що надають послуги КіТ, повинні відповідально ставитися до питання дотримання конфіденційності. При цьому, принцип конфіденційності є застосовним не тільки до результатів тестування та медичних висновків щодо ВІЛ-статусу, але й до будь-якої іншої особистої інформації, а саме – інформації щодо сексуальної поведінки та використання наркотичних засобів, вживання яких заборонено законом.

Протягом останніх років в області щорічно обстежується на ВІЛ-інфекціюне більше 4% працездатного населення. При цьому, кожного року виявляється близько 280 нових випадків ВІЛ-інфікування. Переважна кількість людей (50-60%) виявляються вже на 3 і 4 клінічних стадіях захворювання.

Тож, не нехтуйте можливістю своєчасно зробити тест на ВІЛ та дізнатися про свій ВІЛ-статус. За більш детальною інформацією можна звернутись до медичних працівників відділення профілактики і боротьби зі СНІДом (м. Суми. вул. Курська, 111 та за телефонами (0542) 701-262, 701-261, 701-263).

Консультування і тестування на ВІЛ-інфекцію