Верховна Рада України ґрунтуючись на Декларації про державний суверенітет України від 16 липня 1990 року та схваленому Всеукраїнським референдумом 1 грудня 1991 року Акті проголошення незалежності України від 24 серпня 1991 року, якими було відновлено незалежну національну державність України 25 квітня ухвалила Закон України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» (далі – Закон), а 15 травня його підписав колишній президент України Петро Порошенко. Новий закон закріплює за українською статус єдиної державної мови, яка є обов’язковою для органів державної влади та публічних сфер на всій території України.

Хто зобов’язаний володіти державною мовою.

Стаття 9 Закону визначає осіб, які зобов’язані володіти державною мовою та застосовувати її під час виконання службових обов’язків. Пунктом 19 статті 9 Закону зазначено медичних працівників державних і комунальних закладів охорони здоров’я, як осіб, які повинні вільно володіти державною мовою. Згідно пункту 5 статті 13 Закону – мовою локальних актів, що регулюють діяльність підприємств, установ та організацій державної і комунальної форм власності, є державна мова.

Органи державної влади, органи влади Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації державної і комунальної форм власності в листуванні з іноземними адресатами можуть застосовувати іншу мову, ніж державна пункт 7 стаття 13 Закону. Статтею 33 Закону зазначено наступне:

1. Мовою у сфері охорони здоров’я, медичної допомоги та медичного обслуговування є державна мова.

2. На прохання особи, яка звертається за наданням медичної допомоги чи послуг з медичного обслуговування, її персональне обслуговування може здійснюватися також іншою мовою, прийнятною для сторін.

3. Заклади охорони здоров’я складають документи, які стосуються стану здоров’я пацієнтів, державною мовою.

4. Мовою актів, які регулюють діяльність закладів охорони здоров’я, діловодства та документообігу, є державна мова.

5. Заклади охорони здоров’я використовують у своїх документах медичну термінологію відповідно до стандартів, визначених Національною комісією зі стандартів державної мови.

Порушення вимог Закону щодо застосування державної мови під час засідань, заходів, зустрічей і робочого спілкування, в актах, діловодстві та документообігу в органах державної влади, органах влади Автономної Республіки Крим і органах місцевого самоврядування, на державних і комунальних підприємствах, в установах та організаціях, інших суб’єктах господарювання державної і комунальної форми власності, у судочинстві та діловодстві у судах України, в органах правопорядку, розвідувальних органах, державних органах спеціального призначення з правоохоронними функціями, на державному кордоні України, у процесі виборів та референдумів, у міжнародних договорах України – тягнуть за собою накладення штрафу від двохсот до чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або попередження, якщо порушення вчинене вперше.

Отже, Закон зобов’язує представників багатьох органів влади та державних і комунальних структур під час виконання своїх службових обов’язків спілкуватися виключно державною мовою. Відтепер володіти державною мовою зокрема зобов’язані керівники держави, народні депутати, судді і прокурори, службовці Національного банку України, педагоги, медичні працівники, офіцерський склад тощо. Культурні заходи також мають відбуватися українською мовою. Використання інших мов дозволяється лише, якщо це виправдано творчим задумом. Художні фільми мають демонструвати українською мовою або з дубляжем чи субтитрами. Книговидавці, внесені до Держреєстру, зобов’язані видавати українською не менше половини своєї продукції.

Окрім того, усі підприємства і організації всіх форм власності, які працюють зі споживачами, мають здійснювати обслуговування українською мовою. Дія закону не поширюється на приватне спілкування та мову релігійних обрядів.

На офіційному веб – порталі Верховної Ради України за посиланням http://rada.gov.ua та на сайті http://zakon.rada.gov.ua можна ознайомитися більш детально.

Оксана Бойченко – юрисконсульт

КЗ СОР «Обласний наркологічний диспансер»

Державна мова у закладах охорони здоров’я