У цьому році українці відзначають 23 річницю прийняття Конституції незалежної України. День Конституції – 28 червня, згідно з текстом основного закону України, є державним святом. Україна може похвалитись багатовіковою історією конституційного процесу. Знаменита Конституція українського гетьмана Пилипа Орлика була опублікована ще на початку XVIII століття – в 1970 році. Документ встановлював права та обов’язки членів Війська Запорізького, і за оцінками істориків, став однією з перших європейських конституцій Нового часу. Чинності Конституція Пилипа Орлика, однак, так і не набула.
З розпадом Російської Імперії Україна отримала шанс на незалежність, який спробувала реалізувати, в тому числі, і прийняттям власного основного закону. Центральна Рада УНР затвердила Конституцію 29 квітня 1918 року. Цей день, на жаль, став останнім днем існування Центральної ради – вона була повалена гетьманом Української Держави Павлом Скоропадським. Апарат Скоропадського, в свою чергу, опублікував «Закон про тимчасовий державний устрій України» – установчий документ, в якому закладалися основи української державності. З приходом радянської влади конституційний процес незалежної України припинився. Конституції УРСР публікувалися 1919, 1929, 1937, 1978 році. Лише розпад Радянського Союзу дозволив країні відновити розробку власного основного закону і затвердити його у 1996 році.
Як приймали Конституцію 1996 року.
Нова українська Конституція народжувалася в час складних політичних ігор і подолання правових проблем, пов’язаних із становленням молодої держави. З моменту здобуття незалежності Україна користувалася радянською конституцією, що дісталася «у спадок», і яка, незважаючи на глибокі зміни, не відповідала сучасним вимогам. Робота над основним законом почалася відразу після здобуття країною незалежності. Серйозним кроком до Конституції став Конституційний договір, підписаний 8 червня 1995 року президентом Леонідом Кучмою та спікером Ради Олександром Морозом. Документ передбачав ухвалення нової Конституції протягом року після його підписання. Конституційна комісія, що складалась з експертів-правознавців, науковців і юристів, представила перші напрацювання майбутньої Конституції вже в листопаді 1995 року. Перші положення Конституції, представлені на суд народних депутатів, стали активно піддаватись критиці і «доопрацюванню» з боку парламентських фракцій та груп. Паралельно правки в документ вносила і Конституційна комісія, а між президентом Кучмою та спікером Морозом виникли серйозні протиріччя. Робота над новою Конституцією могла затягнутися на роки. Як згадує у своєму матеріалі для УНІАН Юрій Куліков, коли в червні 1996 року процес знову зайшов у глухий кут, Кучма прийняв рішення винести спірні статті проекту Конституції на загальнонаціональний референдум. Раді було поставлено ультиматум: або депутати знаходять консенсус і голосують кожну статтю Конституції, або рішення віддається електорату. Результати такого голосування складно було прогнозувати через полярності позицій основних політичних сил та посилення протидії Росії.
Ніч з 27 на 28 червня стала історичною – Верховна Рада, незважаючи на всі суперечності, приступила до обговорення та прийняття основного закону, розглядаючи одну статтю за іншою. Головний доповідач Михайло Сирота провів на парламентській трибуні 23 години. О 9 годині 18 хвилин 28 червня  Конституція України була прийнята – в її підтримку проголосували 321 депутат, при 45 голосах проти і 12 тих, хто утримався.
Цікаві факти:
– Україна прийняла свою Конституцію останньою серед усіх пострадянських країн, і прожила «без конституції» п’ять років. У цей період діяла стара конституція УРСР 1978 року, в якій були припинені цілі розділи та додані важливі положення;
– засідання Ради, на якому приймалась конституція, тривало добу, а головний доповідач Михайло Сирота провів за трибуною 23 години;
– Міжнародне співтовариство визнали українську Конституцію однією з найдемократичніших у світі;
– з 1990 по 1996 роки було запропоновано більше десятка проектів Конституції України. Авторами виступали політичні партії, вчені, спеціальна Конституційна комісія. Так, Конгрес українських націоналістів пропонував позбавити Крим автономії, а комуністи – зберегти радянську назву України (УРСР), і повернути владу радам.
– Конституційна комісія працювала над основним законом України в авральному режимі – протягом трьох днів у авторів не було вихідних, а робочий день починався о 9 ранку і закінчувався приблизно в 10 вечора.

Оксана Бойченко
юрисконсульт комунального закладу Сумської обласної ради 
«Обласний наркологічний диспансер»

28 червня – День Конституції України