Наркозалежність – це пристрасть до вживання наркотиків, хворобливий потяг, що призводить до тяжких порушень психічних і фізичних функцій організму.

У сучасному суспільстві мало хто не знає про шкоду наркотиків, але все ж ці речовини, як і раніше, продовжують приваблювати деяких людей, стаючи згубними для багатьох. Наркотик – це отрута, що повільно руйнує мозок людини, її психіку та внутрішні органи. Всі наркозалежні люди довго не живуть, незалежно від виду вживаного наркотику. Вони втрачають інстинкт самозбереження, що призводить до того, що близько 60% наркозалежних, протягом перших двох років після залучення до наркотиків, роблять спробу самогубства. Багато з них реалізують ці спроби.

Що ж таке наркозалежність? У медичному розумінні – це залежність від хімічної речовини, що викликає звикання та впливає на фізіологічний і психічний стани. Алегорично кажучи – це дорога на цвинтар, можливо з однією зупинкою за колючим дротом.

Вживання наркотиків значною мірою є кримінальною модою. Якась невідома сила тягне людину слідувати цій моді – і в одязі, і в поведінці, і в ідеологічних симпатіях.

Захоплення наркотичними речовинами пов’язане також з соціальними умовами. Наркозалежною стає людина, яка не знайшла себе в особистому житті, позбавлена належної уваги, співчуття, дружби, ніжності, розуміння, любові. Людина, яка погано керує своїми емоціями, ладна під впливом несподіваної ситуації або розчарування впасти у відчай, паніку, тугу. Людина, яка є розумово, а головне, духовно, культурно, емоційно недостатньо розвиненою, яка не знайшла свого покликання, своєї справи. Людина, яка з дитинства живе лише для задоволення своїх суто егоцентричних бажань, яка не вміє робити правильний вибір навіть у дрібницях, постійно залежить від оточуючих, а звідси – постійно комусь наслідує. Людина зі слабкою волею, нездатна відмовитися від цигарки, випивки і від уколу.

Наркоманія залишається важливою соціальною і медичною проблемою, оскільки наслідки цього явища мають згубний вплив на все суспільство.Основна мета профілактики наркоманії є формування у населення і, особливо, у молоді активної життєвої позиції неприйняття вживання наркотиків. Велике значення має організація дозвілля підлітків, створення умов, що забезпечують корисне проведення вільного часу. Не менше значення мають установи культури, які виховують духовність людини, впливають на її  інтелект і емоції, мислення і свідомість.

Кваліфікована    медична    допомога     наркозалежним   в    м. Суми     надається   в КНП СОР «Обласний клінічний медичний центр соціально небезпечних захворювань», розташованому за адресою м. Суми, вул. Білопільський шлях, 22 (телефон для довідок (0542) 701-984, (0542) 701-986).

 Марина СЛУХАЙ – старша сестра медична амбулаторно-поліклінічного відділення

26 червня – Міжнародний день боротьби зі зловживанням наркотиками і їхнім незаконним обігом