Тестування на ВІЛ-інфекцію за допомогою швидких тестів входить до гарантованого пакету послуг первинної медичної допомоги. На сьогодні, медичні працівники центрів первинної медико-санітарної допомоги області мають в наявності швидкі тести для діагностики ВІЛ.

З метою підвищення рівня підготовки медичних працівників з питань діагностики ВІЛ-інфекції на базі КНП «Дитяча клінічна лікарня Святої Зінаїди» Сумської міської ради 23 та 25 вересня 2019 року для сімейних лікарів, терапевтів, педіатрів та медичних сестер КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги №2» Сумської міської ради були проведені семінарські заняття на тему: «Актуальні питання з ВІЛ-інфекції/СНІДу та організація надання послуг з тестування на ВІЛ.

Під час семінару Лариса ПАНАСЕНКО, заступник головного лікаря з питань профілактики і боротьби зі СНІДом, лікар-інфекціоніст КЗ СОР «Обласний наркологічний диспансер» висвітлила питання щодо епідемічної ситуації з ВІЛ-інфекції/СНІДу, клінічних проявів ВІЛ-інфекції, організації надання медичної допомоги людям, які живуть з ВІЛ, організації профілактики передачі ВІЛ-інфекції від матері до дитини та особливостей ведення ВІЛ-інфікованих дітей та дітей, народжених ВІЛ-позитивними матерями. Також, були обговорені питання щодо дотримання вимог законодавчої бази при наданні медичних послуг хворим на ВІЛ/СНІД, дотримання правил інфекційного контролю та «що потрібно знати та як діяти, коли відбулася аварійна ситуація при наданні медичної допомоги хворому на ВІЛ/СНІД».

Але, основний акцент було направлено на обговорення питання щодо організації надання послуг з консультування і тестування на ВІЛ-інфекцію.

На сьогодні, в структурі ВІЛ-інфікованих переважають особи з благополучних верст населення і старшої вікової групи (35 років і старше), а домінуючим шляхом передачі ВІЛ (майже у 80% випадках) є інфікування ВІЛ внаслідок незахищених статевих стосунків. Ще більше занепокоєння викликає той факт, що у половини випадках ВІЛ-інфекція діагностується на пізніх стадіях хвороби, і повернути таку людину до повноцінного життя є дуже складною і фінансово затратною задачею.

Лише вчасно виявлена ВІЛ-інфекція, призначення антиретровірусного лікування та формування високої прихильність до АРТ – це засоби протидії поширення захворювання в суспільстві.

Послуга з консультування і тестування на ВІЛ має бути максимально доступною для пацієнтів, а тестування на ВІЛ за допомогою швидких тестів необхідно організувати безпосередньо в кабінеті під час прийому сімейного лікаря. При цьому, сімейний лікар має пропонувати тест на ВІЛ не лише на потребу та бажання пацієнта, а й за наявності клінічних проявів ВІЛ. Інколи хворий сам не розуміє, що йому потрібно протестуватися на ВІЛ-інфекцію, але його стан вказує на цю необхідність. Зокрема, оперізувальний лишай або кількаразові випадки захворювання на запалення легень можуть бути симптомами ВІЛ-інфекції в організмі. Або у людини стоматит – і це вже симптом. Лікар має знати про клінічні прояви ВІЛ-інфекції і має наполегливо рекомендувати тестування.

На семінарське заняття були запрошені представники Сумської обласної громадської організації Клуб «Шанс». Зокрема, Наталія Гапієнко, заступник виконавчого директора Сумської обласної громадської організації Клуб «Шанс» розповіла про основні напрями діяльності організації, за якими можлива співпраця з первинною ланкою надання медичної допомоги. Зокрема, це профілактика ВІЛ-інфекції, вірусних гепатитів, раннє виявлення туберкульозу серед представників груп підвищеного ризику, надання послуг догляду і підтримки людям, як живуть з ВІЛ/СНІДом та їх соціальний супровід, надання послуг ДОТ та психосоціального супроводу хворим на чутливий та мультирезистентний туберкульоз.

Семінарські заняття на тему: “Актуальні питання з ВІЛ-інфекції/СНІДу та організація надання послуг з тестування на ВІЛ”