Важко знайти більше зло, ніж алкоголь, яке так наполегливо і безжально віднімає здоров’я мільйонів людей, так руйнує всі тканини і органи людського організму , розум і особистість людини, приводячи до ранньої смерті. Підступність алкогольної отрути полягає в тому, що важкі наслідки наступають не відразу, поступово, непомітно.

Ні теоретично, ні практично не можна встановити дозу алкоголю або ступінь його розведення, які були б безпечними для організму людини. Алкоголь дуже швидко всмоктується в кров та при систематичному вживанні призводить до тяжких змін у стані здоров’я людини. Дуже чутливі до отруйної дії алкоголю нервова система, судини, печінка, підшлункова залоза, шлунковий тракт, статеві залози.

Про вплив алкоголю на життя людини говорять такі факти: половина аварій, третина самогубств, три чверті смертей від раку порожнини рота і стравоходу відбувається через зловживання алкоголем. В результаті досліджень вчені прийшли до висновку, що майже у всіх споживачів алкоголю спостерігається атрофія (витончення) кори головного мозку : після кожного стакану спиртних напоїв людина втрачає 1-2 тисячі нервових клітин. Ці дані підтвердилися у 95% хворих на алкоголізм і 85% тих, що помірно вживають.

Враховуючи, що 90% алкоголю, який надходить в організм знешкоджується в печінці стає зрозумілим чому цей орган поступово руйнується : спочатку виникає запальний процес (гепатит), а потім формується цироз або рак печінки. Цироз – хвороба підступна: повільно підкрадається, а потім б’є і безжально вбиває кожного десятого хворого на алкоголізм.

Дослідження довели, що шанс виносити та народити здорову дитину у питущих батьків в 15 разів менше, ніж у непитущих. Алкоголь вражає дітей ще до їх народження. Навіть якщо батьки помірно п’ють спиртне – діти часто народжуються з уповільненим розвитком, вродженими хворобами та розумово недорозвиненими, навіть мертвими. Питущі батьки крадуть у своїх же дітей здоров’я, можливість жити повноцінним життям.
Алкоголізм поступово руйнує психіку і характер людини, яка стає дратівливою, брехливою, безжалісною, схильною до сварок, аморальних вчинків, поступово деградує.

В деяких осіб зловживання алкоголем призводить до психічних розладів. Найчастіше трапляються біла гарячка, алкогольний галюциноз, алкогольне марення ревнощів.

Біла гарячка супроводжується виникненням страхітливих зорових галюцинацій. Хворі „бачать” чортів, змій, огидних павуків і щурів. Їм здається, що чудовиська нападають на них, прогризають шкіру і рухаються всередині тіла, гризуть внутрішні органи. Трапляються випадки, коли хворий в стані психозу відрізав собі язика, статеві органи або інші частини тіла, щоб позбутися «паразитів».

Якщо у хворого на білу гарячку переважають зорові галюцинації, то у хворих на алкогольний галюциноз – слухові. Хворий чує голоси людей, які говорять між собою про нього. В маренні у здається, що за ним слідять, хочуть вбити чи отруїти. Нерідко алкоголік підозрює в цьому дружину, родичів.

Під впливом страхітливих зорових або слухових галюцинацій іноді виникає нестримне бажання покінчити життя самогубством. Усі ці зміни психіки виявляються на фоні підвищеної температури тіла, безсоння, підвищення артеріального тиску, судомних нападів .

Без лікування більше половини алкогольних психозів закінчуються смертю від набряку головного мозку, поліорганної недостатності. Якщо резервів організму вистачило і хворий одужав, наслідки для психіки бувають катастрофічними і незворотніми. Безхатченки, що риються по смітниках – це результат алкоголізму , його трагічний фінал. А втрачене здоров’я , роботу, сім’ю, дах над головою – не повернути. Жоден з них не хотів собі такої долі.

Задумайтеся про наслідки перед тим, як підняти чарку…. Чи варто ризикувати своїм здоров’ям та майбутнім?
В сучасному суспільстві роль засобів масової інформації дуже важлива. З екранів телевізорів та інших джерел ми не тільки дізнаємося про події та новини , глядачі мимоволі сприймають рекламні та інші маніпулятивні технології, що небезпечно. Коли часто демонструють сцени вживання алкогольних напоїв, тютюнопаління та найгірші сторони людського життя, у глядачів формується висновок, що такі явища стали звичайними і «нормальними», відбувається підміна моральних цінностей. Потрібно самостійно відрізняти корисну інформацію від шкідливої. Як з продуктами харчування: не варто їсти все підряд і шукати смачненьке на смітнику. До інформаційного продукту теж слід ставитися свідомо, критично оцінювати його якість.

Діти – це наше майбутнє. Тому батькам треба вчасно захистити своїх дітей від епідемії алкоголізму та наркоманії . Недопустима безконтрольність і зайва «свобода», яка обертається неробством. Батьки при цьому мають звичай звалювати провину на школу або «вулицю», забуваючи, що головну відповідальність за своїх дітей несуть саме вони. Ніяка школа або інша суспільно-виховна організація не замінить прикладу батьків та сімейних традицій. У деяких сім’ях процес виховання полягає лише в тому, що дитина одягнена, взута і нагодована, а батьки навіть не знають, з ким проводиться вільний час і де.

Чому боротьба з алкоголізмом та наркоманією не дає ефективних результатів? Тому що боротися потрібно не тільки з наркоділками і не тільки за те, щоб зробити хворого на алкоголізм і наркоманію тверезими та більш менш працездатними. Вилікувати повністю алкоголізм чи наркоманію сучасними медичними технологіями неможливо. Після багатьох років ремісії можливі рецидиви відновлення залежності та загострення хвороби. Тому більш ефективною стратегією є профілактика та усунення причин, які спонукають до вживання алкоголю та інших наркотиків. Потрібно створювати відповідні умови та механізми, що стимулюють дотримання здорового способу життя і встановлюють серйозну відповідальність за правопорушення , пов’язані з вживанням алкоголю і наркотиків. Це штрафи, залучення в примусовому порядку до лікування , реабілітації та суспільно – корисних робіт (для відшкодування витрат на лікування і реабілітацію), позбавлення волі у самих важких випадках. Гроші на лікування та реабілітацію залежних отримують від акцизних зборів на продаж алкоголю та тютюнових виробів.

Суспільство має переглянути ставлення до української культури як запоруки збереження державності та національної самосвідомості та змусити державу прийняти відповідні закони. Якщо ми перестанемо бути байдужими до проблем сьогодення то змінимо життя на краще.

Микола Бандура лікар-нарколог, завідувач відділення інтенсивної терапії та детоксикації

Алкоголізм з важким перебігом