Професійне свято медичних сестер відзначається в день народження однієї зі знаменитих англійок, Флоренс Найтінгейл (Florence Nightingale), яка під час Кримської війни (1853-1856) організувала першу в світі службу сестер милосердя.

День медичної сестри відзначається з моменту об’єднання сестер милосердя з 141 країни в професійну громадську організацію — міжнародну раду медичних сестер (International Council of Nurses, ICN), який і ухвалив рішення відзначати це свято в день народження Флоренс Найтінгейл.

Отже, щорічно 12 травня відзначається Міжнародний день медичної сестри (International Nurses Day). Іншими словами, 12 травня є привід ще раз подякувати і привітати представниць однієї з найгуманніших професій.

В даний час медичні сестри складають найчисленнішу категорію працівників охорони здоров’я, так як в медичній практиці велика частка медичних послуг надається виключно сестринським персоналом.

Медичний заклад – це дім надії та відчаю, мук та терпіння тих, хто потрапив у тенета хвороби, їх близьких та рідних. І все розділяє з ними медична сестра або медичний брат. Саме слово «сестра» або «брат» говорять про те, які основні риси характеру повинні бути притаманні цим працівникам. «Сестра» чи «брат» – це означає рідна людина, яка готова завжди прийти на допомогу. Серед усього персоналу лікарні – це найбільше наближена людина для пацієнта.

Медична сестра в психіатрії та наркології – це особлива медична сестра. Це людина – яка лікує і тіло і душу і дух людини. Пригадаємо слова Флоренс Найтингейл, вимовлені нею маже 100 років тому: «Сестра повинна мати потрійну кваліфікацію: сердечну – для розуміння хворих, наукову – для розуміння хвороби, технічну – для догляду за хворими». Перше місце в цій формулі займає «сердечна кваліфікація», яка у найвищій мірі необхідна медсестрам закладів психіатричного профілю.

Недивлячись на всі складнощі роботи, люди цієї професії володіють душевним теплом та любов’ю до своєї справи. Їх небайдуже відношення та добре слово інколи можуть відіграти важливу роль у одужанні хворого. Справжня медична сестра крім професійних навиків повинна мати багату, добру душу. Адже пацієнтам інколи так важливі не таблетки, видані автоматично, і не термометри в призначений час, а ласкавий погляд, добре слово…

Сьогодні в Сумському обласному наркологічному диспансері працює 150 молодших спеціалістів з медичною освітою та бакалаврів медицини.

Деякі медичні сестри працюють в психіатрії чи наркології майже все своє професійне життя. Мистецтво їх сестринської справи полягає у гармонійному поєднанні творчого підходу та наукової обґрунтованості процедур, словесного впливу та бесід в процесі догляду за пацієнтами; в умінні захистити пацієнта від негативних думок та почуттів, які, як відомо, суттєво затягують одужання. Такий захист важливий для людей будь-якого віку. Тут психотерапевтична роль медичної сестри дуже важлива. З цим погодиться кожен лікар, який працює на результат.

Душевність, емоційна культура, здатність до сприймання переживань ближнього (емпатія), висока відповідальність, щире розуміння свого боргу перед іншими людьми, усвідомлення того, що саме ти і саме ти можеш і повинен допомогти людині, яка захворіла, отримати повноту існування – ось основа їх медичної професії, на цих якостях і тримається медицина.

Шановні молодші спеціалісти з медичною освітою та бакалаври! Приміть щирі привітання з нагоди професійного свята! Міцного Вам фізичного і психічного здоров’я! Миру і злагоди у Ваших домівках! Успіхів у нелегкій але дуже важливій і край необхідній справі!

З повагою, Вікторія Литвинова – заступник головного лікаря з медсестринства комунального закладу Сумської обласної ради «Обласний наркологічний диспансер»

12 травня – Всесвітній День медичної сестри