Доконтактна профілактика (preexposure prophylaxis, PrEP) — це прийом антиретровірусних препаратів ВІЛ-негативними людьми для зниження ризику інфікування ВІЛ.

Пероральні препарати PrEP є додатковим методом профілактики для осіб із високим ризиком інфікування. У рамках PrEP може бути використано тенофовір (TDF) або його комбінацію з емтрицитабіном (FTC) чи ламівудином (3TC). За критеріями ВООЗ, PrEP має сильний рівень рекомендації та високу якість доказів.

PrEP відрізняється від PEP (постконтактна профілактика, ПКП), яка є екстренною мірою в разі небезпечного контакту з біологічним матеріалом ВІЛ-інфікованої людини. Постконтактна профілактика (ПКП, PEP) проводиться протягом 28 днів після небезпечного контакту, тоді як PrEP/ПрЕП-це постійний прийом однієї пігулки в день протягом всього терміну ризикованої поведінки для профілактики передачі ВІЛ.

Поява доконтактної профілактики зумовлена тим, що кількість нових випадків інфікування ВІЛ у світі постійно зростає. Україна залишається регіоном із високим рівнем поширення ВІЛ. Майже половина цих людей не знає про свій позитивний статус.

Доконтактна профілактика (ДКП, PrEP) ефективна за умови щоденного прийому, але не забезпечує 100% захисту від ВІЛ-інфекції. PrEP застосовують у комплексі з іншими дієвими методами профілактики: презервативами та систематичним тестуванням на ВІЛ.

Варто пам’ятати, що залишається ризик зараження інфекціями, що передаються статевим шляхом (ІПСШ), гепатитами та іншими вірусними захворюваннями.

Наразі PrEP перебуває на різних стадіях імплементації більш ніж у 60 країнах світу. У ЄС найбільше просунулася на цьому шляху Франція; Україна є одним із лідерів у впровадженні PrEP серед країн Східної Європи.

Хто може використовувати PrEP?

Розпочинати і припиняти доконтактну профілактику можна тільки після консультації з лікарем. Доконтактну профілактику рекомендовано:

особам, що перебувають у дискордантних парах (гетеро- чи гомосексуальних);

людям, що надають сексуальні послуги за винагороду;

чоловікам, що практикують секс із чоловіками та мають високий ризик інфікування (секс без презерватива, немоногамні стосунки, тривога, що впливає на якісний рівень життя).

Показання для прийому препаратів PrEP:

  • ВІЛ-негативний статус;
  • високий ризик інфікування ВІЛ.

Показання для припинення доконтактної профілактики:

  • небажання застосовувати PrEP щодня;
  • ВІЛ-позитивний статус (переведення на АРВ-терапію проти ВІЛ — вона доступна, безкоштовна, ефективна);
  • зміна моделі сексуальної поведінки;
  • протипоказання до складових препарату.

Побічні дії PrEP

Певні короткострокові побічні дії можуть проявлятися у 30% людей і тривати кілька днів:

  • нудота;
  • діарея;
  • запаморочення голови тощо.

Унаслідок багаторічного прийому препарату можливе незначне зменшення фільтраційної здатності нирок та кількості кальцію у кістковій тканині (цей побічний ефект ще досліджують). Після припинення вживання засобів PrEP усі функції нормалізуються.

Де отримати PrEP

Консультації з приводу необхідності призначення PrEP проводить лікар-інфекціоніст відділення профілактики і боротьби зі СНІДом КЗ СОР «Обласний наркологічний диспансер», у м.Суми, вул Курська 111

Ромасенко Інга, практичний психолог,
Панченко Олена, лікар-інфекціоніст,
відділення профілактики і боротьби зі СНІДом.

Доконтактна профілактика(PrEP), як складова перемоги над епідемією ВІЛ