За рішенням Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) у третю неділю травня проводиться День пам’яті померлих від СНІДу. У 2020 році цей день припадає на 17 травня.

Вперше цей день був відзначений ще в 1983 році в Сан-Франциско (США). На той момент у світі було зареєстровано лише кілька тисяч випадків захворювання на цю страшну хворобу. Організаторами проведення акції пам’яті померлих від СНІДу стали люди, яких особисто торкнулася трагедія втрати рідних і друзів.

Сьогодні, державні та громадські організації у понад 100 країнах світу відзначають цю дату і проводять заходи, аби згадати тих, хто втратив своє життя від захворювань, спричинених СНІДом. Символом цього дня є червона стрічка, яка нагадує про ВІЛ-позитивних людей, яких уже немає, а головне – про тих, хто ще залишається поруч і потребує нашої з вами підтримки та допомоги.

За даними ВООЗ/ЮНЕЙДС з початку епідемії у світі 74,9 млн. людей інфікувалися ВІЛ та 32 млн. людей померли від хвороб, обумовлених СНІДом. На сьогодні, в світі з ВІЛ-інфекцією живуть майже 37,9 млн. людей і майже 8,1 млн. людей не знають, що інфіковані ВІЛ. Антиретровірусну терапію отримують майже 23,3 млн. людей, які живуть з ВІЛ.

Україна сьогодні посідає одне з перших місць серед країн європейського регіону за кількістю ВІЛ-позитивних осіб. Кожен сотий громадянин України у віці від 15 до 49 років інфікований ВІЛ, що є одним із найвищих показників серед країн регіону. За оцінними даними, на початок 2020 року в країні проживало майже 250 000 ВІЛ-позитивних людей. Епідемія ВІЛ-інфекції в Україні на сучасному етапі характеризується переважним ураженням осіб працездатного віку зі зростанням частки вікової групи старше 50 років серед нових випадків захворювання. ВІЛ-інфекція поширюється переважно статевим шляхом, але все ще залишається сконцентрованою в ключових щодо інфікування ВІЛ групах населення. Згідно з офіційними статистичними даними станом на 01.04.2020 у закладах охорони здоров’я України під медичним наглядом перебувало 135 902 ВІЛ-інфікованих громадян України (показник 355,1 на 100 тис. населення), зокрема 47 341 хворий із діагнозом «СНІД» (показник 123, на 100 тис. населення).

Незважаючи на те, що Сумська область відноситься до територій з низьким рівнем поширеності ВІЛ-інфекції, інтенсивність розвитку епідемічного процесу ВІЛ в області неухильно зростає. За період 1987 – I квартал 2020 рр. в області офіційно зареєстровано 2 842 випадків ВІЛ-інфекції, у тому числі 1 151 випадок захворювання на СНІД та 340 смертей від захворювань, зумовлених СНІДом.

За даними медичного обліку, в закладах охорони здоров’я області станом на 01.04.2020 під наглядом перебувало 1617 ВІЛ-інфікованих мешканців області (показник – 148,1 на 100 тис. населення), у тому числі 514 осіб (показник – 47,1 на 100 тис. населення) з діагнозом СНІД. Найбільші показники поширеності ВІЛ-інфекції зареєстровані в м. Ромни (250,3), м. Суми (195,5), м. Конотоп (155,5) та Кролевецькому районі (194,4).

Реальну загрозу для суспільства становить вихід епідемії ВІЛ за межі груп ризику і поширення її серед благополучних верст населення. На сьогодні, майже 80% осіб в структурі вперше захворілих на ВІЛ-інфекцію, є люди, які інфікувались ВІЛ через незахищені статеві стосунки.
З 2006 року в області активно проводиться робота по впровадженню антиретровірусної терапії (далі – АРТ) хворим на ВІЛ-інфекцію/СНІД. Незважаючи на довічність АРТ та значні фінансові витрати на її проведення, антиретровірусна терапія – це єдиний спосіб продовжити та покращити якість життя хворим на ВІЛ-інфекцію/СНІД. В нашій державі АРТ є доступною для кожної людини з ВІЛ-інфекціє та надаються безкоштовно.  Станом на 01.04.2020 року антиретровірусне лікування в області отримують 1130 ВІЛ-позитивних осіб.

Сьогодення вимагає особливої уваги до проблем ВІЛ/СНІДу не лише медичних працівників, а й усього суспільства. Відповідальність за попередження ВІЛ-інфікування покладається на кожного громадянина, в першу чергу, його відповідальною безпечною поведінкою, якої слід дотримуватися в особистому житті, професійній діяльності і навчати навичкам безпеки інших. Адже, лише разом, спільними зусиллями ми здатні вплинути на загрозу та подолати епідемію ВІЛ/СНІДу в Україні.

У зв’язку з карантином, пов’язаного з СОVID-19, цього року будуть обмежені заходи, які зазвичай проводяться у День пам’яті, померлих від СНІДу. Але, в цей день, ми вкотре загадаємо усіх людей, які померли від СНІДу.

Отримати інформацію з питань ВІЛ-інфекції/СНІДу можна звернувшись до фахівців відділення профілактики і боротьби зі СНІДом КНП СОР «Обласний клінічний медичний центр соціально небезпечних захворювань» за адресою: м. Суми, вул. Білопільський шлях, 22 (тел. 701-984, 701-989).

Заступник медичного директора з
питань профілактики і боротьби зі СНІДом

Лариса ПАНАСЕНКО

День пам’яті померлих від СНІДу