Кожного року третьої неділі травня громадськість в усьому світі відзначає Всесвітній день пам’яті людей, які померли від СНІДу.

Вперше цей день був відзначений ще в 1983 році в Сан-Франциско США групою людей, хворих на СНІД та глибоко стурбованих проблемою СНІДу. З того часу, державні та громадські організації у понад 100 країнах світу відзначають цю дату і проводять заходи, аби згадати тих, хто втратив своє життя від захворювань, спричинених СНІДом, та підтримати людей, що живуть з ВІЛ. Символом цього дня є червона стрічка, яка нагадує про ВІЛ-позитивних людей, яких уже немає, а головне – про тих, хто ще залишається поруч і потребує нашої з вами підтримки та допомоги.

В Україні певною традицією стало проведення напередодні Всесвітнього дня пам’яті людей, які померли від СНІДу Європейського тижня тестування. Цього року цей тиждень проходить під гаслом «посилення співпраці для розширення тестування та профілактики ВІЛ, вірусних гепатитів В та С, інфекцій, які передаються статевим шляхом». Саме можливість проведення комплексного скринінгу, забезпечення ранньої діагностики та своєчасного початку лікування має значний позитивний вплив не тільки на здоров’я людини, але й цілком на громадське здоров’я, попереджуючи подальшу передачу інфекцій.

Дізнатись про свій ВІЛ-статус можна лише пройшовши тест на ВІЛ-інфекцію. Виявити ВІЛ в організмі можна приблизно через 25 днів – три місяці після зараження за допомогою спеціального аналізу крові, що виявляє антитіла до вірусу.

Сьогодні кожен бажаючий може безкоштовно обстежитись на ВІЛ за допомогою швидких (експрес-тестів) та за 15-20 хвилин дізнатись про свій ВІЛ-статус у свого сімейного лікаря та/або на базі відділення профілактики і боротьби зі СНІДом КНП СОР «Обласний клінічний медичний центр соціально небезпечних захворювань» (м. Суми, вул. Білопільський шлях, 22, тел.701-989, 701-984.

До відома!

З початку епідемії ВІЛ-інфекції у світі близько 78 мільйонів людей інфікувалося ВІЛ та 35 мільйонів – померло від СНІДу. На сьогодні у світі проживає 38,4 мільйонів осіб з ВІЛ. Близько 5,9 мільйонів людей, які живуть з ВІЛ не знають про свій ВІЛ+ статус, бо не проходили тестування на ВІЛ. Щодня у світі інфікуються ВІЛ 4 000 осіб, з них 1 100 – молоді люди віком 15-24 років, 49% – це жінки та дівчатка.

Регіон Східної Європи та Центральної Азії є єдиним регіоном у світі, де продовжує зростати кількість нових випадків ВІЛ-інфекції та смертей від СНІДу.

Україна посідає одне з перших місць серед країн Європейського регіону за кількістю ВІЛ-позитивних осіб. За період 1987 – 2022 роки в Україні зареєстровано майже 400 тисяч випадків ВІЛ, у т. ч. понад 120 тисяч випадків захворювання на СНІД та понад 50 тисяч випадків смерті від СНІДу.
Станом на 01.04.2023 під медичним наглядом перебуває
157 992 ВІЛ-позитивних осіб, у т. ч. 48 931 особи, хворих на СНІД.

Сумська область відноситься до регіонів України з низькими показниками поширеності ВІЛ серед населення. За період 1987 – 2022 рр. в області зареєстровано 3028 випадків ВІЛ-інфекції, у т. ч. 1300 випадків захворювання на СНІД та 381 смерті від СНІДу. Станом на 01.04.2023 під медичним наглядом перебуває 1778 ВІЛ-інфікованих, у т 525 – хворих на СНІД.

Реальну загрозу для суспільства становить вихід епідемії ВІЛ за межі груп ризику і поширення її серед благополучних верст населення. На сьогодні, понад 70% осіб в структурі вперше захворілих на ВІЛ-інфекцію, є люди, які інфікувались ВІЛ через незахищені статеві стосунки.

 

Заступник медичного директора з

питань профілактики і боротьби

зі СНІДом Лариса ПАНАСЕНКО

День пам’яті померлих від СНІДу

Безкоштовно та конфіденційно пройти тестування  на ВІЛ за 15 хвилин, отримати консультації з питань профілактики,
тестування та лікування ВІЛ-інфекції можна у відділенні профілактики і боротьби зі СНІДом
КНП СОР “Обласний клінічний медичний центр соціально небезпечних захворювань”.

 Висококваліфікований медичний персонал – лікарі-інфекціоністи, фтизіатри – готові надати фахові консультації з питань ВІЛ-інфекції.

 м. Суми, вулиця Білопільський шлях, 22 (окремий вхід, ліве крило)

 Час роботи: 8.00-15.42, субота та неділя – вихідні

 (0542) 701985

Пропонуємо ознайомитися з мапою пунктів тестування на COVID-19, що забезпечують процес забору біологічного матеріалу для проведення лабораторних досліджень на COVID-19 методом ПЛР, а також проведення експрес-тестів на визначення антигена від коронавірусної інфекції

З детальним  переліком пунктів тестування можна ознайомитися за посиланням: http://bit.ly/38OWlQl

Нагадаємо, щоб вчасно виявляти інфікованих коронавірусом пацієнтів, розширити доступ до тестування на COVID-19, а відтак ефективніше протистояти пандемії, прийнято розпорядження № 157, згідно з яким тестування пацієнтів на ковід тепер є частиною послуги на первинному рівні медичної допомоги та при амбулаторній допомозі.