Делегація з Казахстану відвідала сьогодні КНП СОР “Обласний клінічний медичний центр соціально небезпечних захворювань” з метою обміну досвідом впровадження програми замісної підтримувальної терапії і ознайомлення з інноваційними сервісами для людей, які вживають наркотики в Сумах.
На сьогодні в Центрі соцільно небезпечних захворювань отримують замісну підтримувальну терапію 318 наркозалежних. Медичні послуги лікування надаються як амбулаторно так і стаціонарно. Функціонує кабінет зменшення шкоди. Важливо, що в Сумах та районних центрах організовано безперервне лікування пацієнтів замісної підтримувальної терапії. Тобто потрапляючи в медичний заклад, вони продовжать отримувати препарати ЗПТ на місці. Також доступ до ЗПТ на постійній основі мають затримані Сумського СІЗО. Окрім цього, соціальні працівники громадської організації “Клуб “Шанс” здійснюють соціальний супровід пацієнтів замісної терапії Сумщини за кошти обласного бюджету.
До слова, на Сумщині програма ЗПТ працює вже більше 10 років і реалізується у Шостці, Лебедині, Охтирці, Конотопі, Кролевці, Середина Буді, Бурині, Ромнах і Сумах. Загалом, пацієнтами замісної терапії понад 500 осіб.
Після того, як делегація відвідала кабінет ЗПТ Обласного клінічного медичного центру соціально небезпечних захворювань, гостям показали, як працює кімната зниження шкоди від вживання ін’єкційних наркотиків.
“У цьому кабінеті ми видаємо відвідувачам інформаційні матеріали, чисті шприци, серветки, презервативи та лубриканти. Також саме тут збираються групи самодопомоги, проводяться інформаційні заняття. Окрім цього, для клієнтів організації ми проводимо асистоване тестування на ВІЛ і гепатити, робимо скринінг на туберкульоз”, – говорить Яна Дейнека, соціальна працівниця громадської організації “Клуб “Шанс”.
Згодом представники “Клуб “Шанс” зустрілися з заступником міського голови Максимом Галицьким і обговорили питання забезпечення безпеки громади в розрізі Стратегії зменшення шкоди.
“Для того, щоб актуалізувати проблему безпеки громади Сумах міська рада, Управління патрульної поліції та громадські організації підписали Меморандум про співпрацю. Таким чином, ми визначили напрями співробітництва між сторонами задля досягнення нового вищого рівня безпеки містян. Безсумнівно, наркозалежність – це захворювання, з яким ми маємо боротися медичним шляхом. У той же час, це соціальна проблема, що відображається на безпеці громадян. І є різні методи вирішення цієї проблеми. Проте, вони повинні базуватися на загальносвітових принципах захисту прав людей. Світова практика показує, що найбільш ефективним способом боротьби з наркозалежністю є політика зменшення шкоди. Якщо ми не можемо повністю усунути проблему, то маємо мінімізувати її вплив на громаду, – говорить Максим Галицький.
Наприкінці зустрічі гості змогли детальніше обговорити питання безпеки в суспільстві, обмінятися власними думками та баченнями.

Делегація з Казахстану відвідала сьогодні КНП СОР “Обласний клінічний медичний центр соціально небезпечних захворювань”