У 2020 році День захисника України припадає на середу. Свято є державним. Про бажання перенести святкування День захисника вітчизни з 23 лютого на 14 жовтня колишній президент України Петро Порошенко заявив під час своєї промови на День Незалежності України в 2014 році. Український інститут національної пам’яті підтримав ініціативу президента відзначати День захисника України на Покрову, обґрунтовуючи це традицією частування українського війська саме в цей день. 14 жовтня традиційно вважається днем заснування Української повстанської армії (УПА) – військово-політичного підрозділу Організації українських націоналістів (ОУН). День захисника України можна назвати одним з найважливіших свят для нашої країни, яке заснували на тлі загальної декомунізації і збройного конфлікту з Росією в Україні.

14 жовтня є Днем українського козацтва. Ким були козаки, і що про них потрібно знати кожному.

На українців 8 століть тому постійно нападали сусіди, здійснювали набіги кочовики. На цьому тлі і виникло козацтво – чоловіки гуртувалися для захисту своєї землі. З часом козаки утворили Запорізьку Січ, яка стала адміністративним центром козацтва. Серед козаків протягом століть панували демократизм, жорстока ієрархія і дисципліна. Вищим органом влади на Січі була рада, яка для походів обрала Гетьмана. На початку 17-го століття козаки наводили страху на сусідів і успішно громили турків на морі. Згодом козаки повстали проти поляків, вимагаючи незалежності. Після кровопролитної війни у середині 17-го століття козаки отримали власну державу – Гетьманщину. Але проіснувала вона недовго – гетьман Хмельницький був тоді змушений піти на союз із Москвою. За цей мир козакам довилось поплатитись – після 20 років існування Гетьманщина розкололась. Відбулась громадянська війна між Правобережною та Лівобережною Гетьманщиною. Згодом ослаблена війною українська держава опинилась під повним контролем Москви. А через 100 років Гетьманщини не стало – козацтво ліквідували, а Січ спалили. Про державність українці забули більше, ніж на два століття.

Покров Пресвятої Богородиці – це свято, як вважається, з’явилося понад тисячу років тому – в 910 році у Константинополі, і пов’язане з явищем Богородиці. Саме слово «покров» означає «покривало». У народній традиції цей день відзначав зустріч осені з зимою. Пов’язаний з початком вечірніх дівочих посиденьок і осіннього весільного сезону. Назву свята також пов’язують з першим снігом, який «покривав» землю, вказуючи на близькість зимових холодів. Не забудьте привітати своїх рідних та близьких з великим святом – Покрови Пресвятої Богородиці.

Вітаю з благодатним, світлим святом Покровом Пресвятої Богородиці! Нехай Ваші молитви завжди будуть почуті, нехай Вас і Ваших близьких ніколи не підводить здоров’я і віра в світле майбутнє.

Оксана Бойченко – юрисконсульт

комунального некомерційного підприємства Сумської обласної ради «Обласний клінічний медичний центр соціально небезпечних захворювань»

14 жовтня – три свята. День захисника України. Покров Пресвятої Богородиці. День українського козацтва.