Серце є найважливішим органом серцево-судинної системи, без якого неможливе існування організму людини навіть в принципі, адже саме скорочення серцевого м’яза забезпечують надійний кровообіг і всі процеси життєдіяльності в органах і тканинах. Саме тому перевірці роботи серця треба періодично приділяти увагу, навіть за відсутності видимих скарг на стан здоров’я в цілому.

Що таке електрокардіографія

Електрокардіографія є одним з основних методів дослідження серця і діагностики захворювань серцево-судинної системи. Дослідження може проводитися в стані спокою, при фізичному навантаженні і при використанні деяких спеціальних лікарських препаратів – під час ЕКГ визначаються стан серцевого м’яза, ритм серця, кровообіг в міокарді.

Електрокардіографія – це метод графічної реєстрації електричних явищ, які виникають у серцевому м’язі під час його діяльності, з поверхні тіла. Криву, яка відображає електричну активність серця, називають електрокардіограмою (ЕКГ).

ЕКГ є незамінним у діагностиці порушень ритму і провідності, гіпертрофій, ішемічної хвороби серця. Цей метод дає можливість з великою точністю говорити про локалізацію вогнищевих змін міокарда, їх розповсюдженість, глибину і час появи. ЕКГ дозволяє виявити дистрофічні й склеротичні процеси в міокарді, порушення електролітного обміну, що виникають під впливом різних токсичних речовин. ЕКГ широко використовують для функціонального дослідження серцево-судинної системи. Поєднання електрокардіографічного дослідження з функціональними пробами допомагає виявити приховану коронарну недостатність, перехідні порушення ритму, проводити диференційний діагноз між функціональними та органічними порушеннями роботи серця.

Електрокардіографія абсолютно безпечна, що дозволяє проводити дослідження повторно й оцінювати динаміку змін, а також при лікуванні пацієнта.

Підготовка до електрокардіографії

Спеціальної підготовки до електрокардіографії не потрібно. Процедура проводиться в день звернення пацієнта до медичної установи. Дослідження проводиться після 10-15 хвилин відпочинку не раніше ніж через 2 години після прийому їжі(при необхідності проводиться в будь-який час).Тривалість процедури становить кілька хвилин.

Показання для проведення електрокардіографії:

1.Профілактичні огляди в якості скринінгової методики виявлення патології серцево-судинної системи;

2.Болі в ділянці серця;

3.Задишка;

4.Аритмія;

5.Погіршення стану пацієнтів з серцевою патологією;

6.Перед будь-якими хірургічними втручаннями та складними медичними процедурами;

7.При захворюваннях внутрішніх органів, залоз внутрішньої секреції (ендокринних);

8.При діагностиці пухлинних процесів (як доброякісних, так і злоякісних);

9.Хвороби різних органів, які потенційно можуть ускладнитися патологією серця і судин (інфекційні захворювання нервової системи, ожиріння, гіперхолестеринемія та ін.) ;

10.Вагітність;

11.Вік понад 40 років;

12.Експертна оцінка осіб, зайнятих на роботах, пов’язаних з високим ризиком;

13.Постійний прийом препаратів при лікуванні бронхіальної астми, гормональних препаратів, нейролептиків.

Протипоказання для проведення електрокардіографії:

-гострi вiруснi iнфекцiї та будь-які інші інфекційні захворювання;

-гострi запальнi процеси шкірних покровів голови або їх травматичні ушкодження;

-гострі психiчнi розлади;